Дубенська районна рада

35-а річниця Народного Руху України

NoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNoneNone

ТОДІ УКРАЇНЦІ БОРОЛИСЯ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. ЗАРАЗ ЇЇ ЗАХИЩАЮТЬ – ГОЛОВНИЙ МЕСЕДЖ ЗІБРАННЯ У ДУБНІ З НАГОДИ 35-РІЧЧЯ НАРОДНОГО РУХУ УКРАЇНИ.

 

12 жовтня 2024 року з  нагоди  вікопомної дати – 35-річчя створення Народного Руху України до  Дубенської міської бібліотеки завітали ветерани Народного Руху України Дубенщини, письменники, громадські активісти, щоб  ще раз пригадати події тих років, поділитися спогадами, вшанувати пам'ять тих патріотів ріднокраю, які були у витоків Незалежності молодої Української держави та захищають її зараз від російських агресорів. Як і у вересні 1989 року, коли у Києві  відбувся Установчий з’їзд цієї громадсько-політичної організації, зібрання розпочали під звуки «Козацького маршу». Благословили захід настоятель Дубенського Свято-Миколаївського чоловічого монастиря архімандрит Меркурій (Бікіра) та настоятель Млинівського Свято-Покровського храму ПЦУ митрофорний протоієрей Василь Ліщук.

Про головні віхи становлення Народного Руху України на Дубенщині розповів присутнім організатор заходу, письменник Микола Тимчак – один із співорганізаторів осередків даного громадського об’єднання на теренах рідного краю. Саме члени письменницької організації та відродженої «Просвіти» розпочали пробуджувати у земляків національну свідомість, стверджувати історичну правду, боротися за рідну українську мову. Подекуди це робити було не просто. Але свідома частина інтелігенції, священнослужителів, громадськості  Дубенщини  завжди була в авангарді  у боротьбі за незалежність. Пан  Микола пригадав події 35-річної давності. З цікавістю слухали присутні про підготовчу роботу у місті  для поїздки у Київ на  Установчий з’їзд НРУ, творчі зустрічі  членів Спілки письменників Рівненщини у навчальних закладах та виробничих трудових колективах, організацію проведення «Живого ланцюга»  у День Злуки 22 січня 1990 року, відродження вшанування пам’яті полеглих козаків  у святих для всіх свідомих українців місцях -  на Козацьких могилах у Пляшевій,  Козацькому редуті між селами Плоска та  Семидуби, підняття жовто-блакитних стягів у населених пунктах Дубенщини  тощо. Це все робилося для того, щоб розбудити приспану свідомість українців та здобути омріяну незалежну Державу. Вшанували присутні хвилиною мовчання всіх тих, хто виборював і поклав своє життя на вівтар свободи у різні роки та тих Новітніх Героїв, які обороняють рідну українську землю у наш час  від рашистів.

Поринути в атмосферу часу, коли ідеї зародження Народного Руху України і здобуття незалежності вирували в Дубні, допоміг фільм відомого у місті кінематографіста Миколи Величковського «Рух до України» у співавторстві з Миколою Тимчаком.

Настоятель Дубенського Свято-Миколаївського чоловічого монастиря архімандрит Меркурій ( Бікіра) у своєму слові до присутніх наголосив, що саме Рух виборов незалежність в Українській державі на початку 90-их років минулого століття. Це були ті зерна, які дали плоди через десятиліття,  адже саме зараз молоде покоління українців уже воює за вільну, демократичну, суверенну Україну. Від імені Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, священнослужитель вручив церковні відзнаки – медалі «Хрест Свободи» багаторічним  активним членам НРУ Миколі Тимчаку, Галині Квітці та Надії Волинець.

За активну участь у духовному та національному відродженні рідного краю, багаторічну плідну громадську діяльність та з нагоди 35-ї річниці створення Народного Руху України, заступник голови Дубенської районної ради Василь Миколайович Боришкевич вручив Подяки Дубенської районної ради членам НРУ Дубенщини.

Пригадали події минулих років ветерани Руху, щирі поборниці незалежності України на теренах Дубенщини Галина Миколаївна Квітка із Варкович та жителька міста Дубно Волинець Надія Михайлівна. За словами поетеси Любов Антонівни Пшеничної, депутата Рівненської обласної ради Володимира Петровича Ткачука, голови громадської організації «Просвіти» Дубенщини Галини Олександрівни Гнатюк, маємо усвідомити, що Народний Рух України заклав міцний фундамент незалежності України, а  головне завдання для нас сьогодні – допомагати державі, нашим мужнім воїнам,  щоб здобути Перемогу над російським агресором,  бо Господь дав нам сили, щоб ми  - волелюбні люди, вистояли і перемогли.

Щиро вдячні учасники зібрання творчому колективу «Берегиня» із Варковицької територіальної громади та хору патріотичної пісні із Дубно за виконання в’язанки чудових українських пісень, які без перебільшення маємо передавати із покоління в покоління.

У вищезгаданому фільмі, який було продемонстровано цього дня, є кадри за участю членкині Союзу Українок,  мами Василя Миколайовича Боришкевича – Марії Герасимівни. На них  дружина колишнього  сотника Волинської Січі, політв’язня, репресованого  Миколи Олексійовича Боришкевича звертається до всіх земляків зі словами: «Любіть, бережіть, цінуйте свою Батьківщину! Україна завжди буде вільна і незалежна !»

Щиро віримо, що так і буде!